Various Production levels

This page is showing various production levels for buildings. These images have been kindly sent to me from a few players.

Factory Level 3

https://play.mcp3d.com/?x=198&y=61

Truth be told.. not the best business to be in unless you upgrade to a huge or mega and produce the better appliances. These routers are ok but at this time there are many for sale at 0.05 each. about 800 for sale in fact!

3000 energy, unless you produce it yourself, will cost you 0.01 approx. Water 0.005 approx the Metal 0.004 ish. so with fee’s 0.02 + gas it might total around 0.025 to produce these. Factorin in your citizen costs and building costs, it might take a while to ROI. IF thousands of players join tomorrow and they love routers, who knows ๐Ÿ™‚

 

Metal Level 1 – Smelter

https://play.mcp3d.com/?x=195&y=57

Well, not a bad little business to be in! Metal is used to create Steel and it used more commonly in building upgrades. I suspect it will be used much more in the future planned building? Speculation right there.

An efficient Level 1 plant could net you 100-130 metal per week!

Unit price: 0.000128 ETH (18/02/2020) x 100 = 0.0128

Production costs approx: 600 energy = 0.00012 (unless you produce your own)

50 Water = 0.0009 + total fee 0.00081ย  Total production 0.00183 (+ gas fee)

For 100 steel = 0.002 (approx)

Much cheaper than the lowest market price!

 

Metal Level 3 – Smelter

Now we can compare a level 1 to a level 3 ๐Ÿ™‚

An efficient plant could gain you 150-170 every 5 days. Production costs are not that much higher than a Level 1! + 10% approx.

The yield could be +50% if done right. Will let you figure out the benefits in that.

 

Sand Production Level 4 = Mixing Plant

https://play.mcp3d.com/?x=212&y=404

OK resources required similar to the Level 1 smelter. Approx 0.0002 + Fees = 0.0008 + gas

Highly efficient plant could yield you 260-280 sand per 4 days. Approx costs inc Gas, 0.001 per 280

Lowest Market Price (18/02/2020) = 0.00016666 each unit.

 

Stone production Level 4 – Mixing Plant

https://play.mcp3d.com/?x=212&y=404

Same mixing plant.. ๐Ÿ™‚

Right, stone seems slightly more expensive per unit just from these low yield numbers. An efficient plant 100 -120 stone possible.

A whopping 2100 energy and 179 water. Lowest market price (18/02/2020) = 0.004179 + 0.003222ย  + 0.00105 (+ gas)

TOTAL = 0.008451 + gas = 0.01 approx. for 100 stone. 0.00001 per stone.

Lowest Market Price (18/02/2020) = 0.0002022

Wood level 3 – Smelter

https://play.mcp3d.com/?x=410&y=324

Efficient plant = 370 – 420 wood. Not much energy and water required. Approx cost 0.0001 + fee 0.00038 = 0.0005 inc Gas?

0.0005 / 400 = 0.00000125 per unit.

Lowest market price 18/02/2020 = 0.00000199

 

Level 1 Smelter Costs